Folkekirken samarbejder
med andre kirker i ind- og
udland.
Arbejdet koordineres
af Folkekirkens mellem-
kirkelige Råd, der informerer om og
inspirerer til mellem-
kirkeligt samarbejde gennem projekter,
konferencer og udgivelser.
Birger Nygaard kommer fra en stilling som landsleder for Areopagos og har mere end 20 års erfaring som ansat i kirkelige organisationer.
Birger Nygaard tiltræder den 1. maj og bliver ansvarlig for at styrke netværk og fællesskab i mission mellem sogne, provstier og stifter og de frie folkekirkelige missionsorganisationer og indebærer også refleksion over missionsbegrebet i en bred folkekirkelig forståelse. Han var i 1996 selv initiativtager til det, der nu er Folkekirkens Mission.
”Med ansættelsen af Birger Nygaard får vi en stærk profil til sekretariatet, som kan være med til at styrke arbejdet omkring FKM. Det er et nyt område for Folkekirkens mellemkirkelige Råd at arbejde med, og konceptet omkring FKM skal gentænkes. Birger er, med sin erfaring og sit glødende engagement for sagen, den helt rigtige til at varetage denne stilling,” siger sekretariatschef Jørgen Skov Sørensen.
Birger Nygaard er 52 år, gift og har tre børn. Han er cand. theol. fra Aarhus Universitet samt master i missionsvidenskab. Derudover er han merkonom i ledelse og informatik. Han har været leder og medarrangør af diverse missionskonferencer siden 1983 og holder tillidsposter i en række kirkelige organisationer. Desuden står han bag adskillige artikler og udgivelser vedrørende mission.
Folkekirkens Mission
Frederiksberg den 30. april 2012